niedziela, 18 maja 2014

Podkładki pod kubki w stylu Vintage - Kurs decoupage

 Podkładki pod kubki w stylu Vintage wykonane techniką decoupage. Kurs, Tutorial decoupagePotrzebne rzeczy:

 1. podkładki pod kubek ze sklejki drewnianej lub drewna (mogą też być z korka)
 2. farba w odpowiednim kolorze do pomalowania spodów
 3. biała farba akrylowa do malowania powierzchni pod serwetkami
 4. serwetki papierowe trójwarstwowe
 5. płaski pędzel do farb akrylowych
 6. papier ścierny, kostka szlifierska lub pilnik papierowy do szlifowania, wygładzania powierzchni podkładek
 7. klej do decoupage lub inny wodny
 8. lakier akrylowy 

Krok po kroku podkładki decoupage:
 • Zaczynamy od wyszlifowania podkładek i pudełka papierem ściernym o drobnej gramaturze, żeby uzyskać gładką powierzchnię, wyszlifowane powierzchnie przecieramy wilgotną szmatką aby ją oczyścić z pozostałości po szlifowaniu.
 • Spody podkładek malujemy farbą akrylową w odpowiednim kolorze tyle razy, aż uzyskamy odpowiednie pokrycie kolorem. Każdą warstwę farby szlifujemy papierem ściernym aby wyrównać nierówności po farbie.


 • Zostawiamy do wyschnięcia, każdą warstwę. Po wyschnięciu malujemy brzegi podkładek, każdą warstwę farby szlifujemy w celu wygładzenia nierówności

 •  Po wyschnięciu podkładek malujemy je białą farbą akrylową 1 lub 2 razy w zależności od pokrycia drewna, malujemy tylko te powierzchnie, na których będą przyklejane serwetki. Pozostawiamy każdą z warstw do wyschnięcia. 
 • Gdy wyszlifujemy farbę na "gładko" możemy zacząć przyklejać serwetki. Nakładamy cienką warstwę kleju do decoupage lub innego wodnego. 

 •  Chwile czekamy aż klej lekko przeschnie (ale musi być wciąż klejący) następnie przykładamy serwetkę (ostatnią tylko nadrukowaną warstwę) i dociskamy ją suchym palcem, rozprasowujemy po całości aż cała serwetka będzie idealnie przyklejona do drewna i wyprostowana (robimy to delikatnie żeby nie podrzeć serwetki).

!!!! Przyklejając w taki sposób serwetkę nie powinny nam się nigdy zrobić pomarszczenia, serwetka będzie idealnie przylegać i będzie gładka!!!!!!! 
Możemy też docisnąć dokładnie  serwetkę przy użyciu wałka gumowego np. do tapet(to jest sposób wypraktykowany przeze mnie)

 • Po przyklejeniu opiłowujemy nadmiar serwetki z podkładek (ja to robię przy użyciu pilnika papierowego)

 • tak przygotowany komplet podkładek pozostawiamy do całkowitego wyschnięci
 • Kolejnym etapem jest lakierowanie
 • Lakierujemy kilkakrotnie aż uzyskamy pożądany połysk lakieru. Można tez używać do lakierowania klejo - lakierów do decoupage, ale osobiście nie polecam bo z czasem żółkną. Ja używam lakieru akrylowego ekologicznego firmy Vidaron, nie żółknie i jest wg mnie najlepszy :) 
  KONIEC
Tak się prezentują podkładki w całej okazałości po skończeniu:

8 komentarzy:

 1. prześliczne podkładki a motyw tych róż to mój ulubiony :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Podkładki śliczne, bardzo ładne są te róże. Czy ten klej wysycha na tyle, że np. kubki się nie klęją?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Klej musi być klejący, żeby serwetka się przykleiła.... Po przyklejeniu serwetki czekamy aż wszystko dokładnie wyschnie, następnie nakładamy kilka warstw lakieru, który tez musi dokładnie wyschnąć i jak nam lakier już odpowiednio się utwardzi (czas schnięcia podany na opakowaniu) to nić nie powinno nam się kleić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjny kursik!!!
  Podkładeczki cudne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. piękne te podkładki że też nie mam takich serwetek z postaciami... zaraz bym zgapiła od Ciebie pomysł :)

  pozdrawiam
  Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuje za uznanie.... serwetki kupuje nahttp://www.serwetki.xip.pl/, jeśli chcesz to polecam baprawde duzy wybór :)

   Usuń