piątek, 29 marca 2013

Decoupage na drewnie i sklejkach drewnianych. Podkładki pod kubki decoupage. Kurs, Tutorial


 Jak zrobić podkładki pod kubki metodą decoupage używając bejcy do drewna? Potrzebne rzeczy:
 1. podkładki pod kubek i pudełko ze sklejki drewnianej lub drewna (mogą też być z korka)
 2. bejca w odpowiednim kolorze do pomalowania spodów
 3. biała farba akrylowa do malowania powierzchni pod serwetkami
 4. serwetki papierowe trójwarstwowe
 5. płaski pędzel do farb akrylowych
 6. papier ścierny, kostka szlifierska lub pilnik papierowy do szlifowania, wygładzania powierzchni podkładek i pudełka
 7. klej do decoupage lub inny wodny
 8. lakier akrylowy 
Krok po kroku podkładki decoupage:
 • Zaczynamy od wyszlifowania podkładek i pudełka papierem ściernym o drobnej gramaturze, żeby uzyskać gładką powierzchnię, wyszlifowane powierzchnie przecieramy wilgotną szmatką aby ją oczyścić z pozostałości po szlifowaniu.

 • Spody podkładek malujemy bejcą wodną do drewna tyle razy, aż uzyskamy odpowiedni kolor. To samo robimy z pudełkiem (malujemy tylko te części, które nie będą pokryte serwetką). 
 • Zostawiamy do wyschnięcia, każdą warstwę.


 •  Po wyschnięciu podkładek malujemy je białą farbą akrylową 1 lub 2 razy w zależności od pokrycia drewna, malujemy tylko te powierzchnie, na których będą przyklejane serwetki. Pozostawiamy każdą z warstw do wyschnięcia. 
 • Po wyschnięciu ostatniej malowanej warstwy musimy farbę wyszlifować blokiem polerskim, papierem ściernym lub pilnikiem papierowym w celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni pod serwetką. • Gdy wyszlifujemy farbę na "gładko" możemy zacząć przyklejać serwetki. Nakładamy cienką warstwę kleju do decoupage lub innego wodnego. 

 • Chwile czekamy aż klej lekko przeschnie (ale musi być wciąż klejący) następnie przykładamy serwetkę (ostatnią tylko nadrukowaną warstwę) i dociskamy ją suchym palcem, rozprasowujemy po całości aż cała serwetka będzie idealnie przyklejona do drewna i wyprostowana (robimy to delikatnie żeby nie podrzeć serwetki). 
!!!! Przyklejając w taki sposób serwetkę nie powinny nam się nigdy zrobić pomarszczenia, serwetka będzie idealnie przylegać i będzie gładka!!!!!!! 
(to jest sposób wypraktykowany przeze mnie)

 • Po przyklejeniu opiłowujemy nadmiar serwetki z podkładek (ja to robię przy użyciu pilnika papierowego)
 • Tak samo postępujemy przy ozdabianiu pudełka do podkładek

 • pokrywamy białe powierzchnie klejem


 • przyklejamy serwetkę • Opiłowujemy pilnikiem papierowym nadmiar serwetki z pudełka • tak przygotowany komplet podkładek z pudełkiem pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia

 • Kolejnym etapem jest lakierowanie
 • Lakierujemy kilkakrotnie aż uzyskamy pożądany połysk lakieru. Można tez używać do lakierowania klejo - lakierów do decoupage, ale osobiście nie polecam bo z czasem żółkną. Ja używam lakieru akrylowego ekologicznego firmy Vidaron, nie żółknie i jest wg mnie najlepszy :)
 • do ozdoby i wykończenia dodaję kilka cyrkonii, naklejam je na pudełko przy pomocy kleju cyjanoakrylowego
 •  na tym koniec 
Tak się prezentują podkładki w całej okazałości po skończeniu:  
 

14 komentarzy:

 1. trzeba będzie spróbować:)

  OdpowiedzUsuń
 2. FAJNY TUTORIAL, DZIĘKUJĘ

  OdpowiedzUsuń
 3. A wiesz może czy to musi być farba akrylowa czy może być np. kredowa? Może wtedy kładzie się jakiś grunt... Pytam bo mam akurat w domku farby kredowe w dużej ilości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny kursik, na pewno skorzystam.
  Pozdrawiam i zostaje na dłużej.

  OdpowiedzUsuń
 5. mam inny sposob na przyklejenie serwetki na cala powierzchnie. nakladam klej, kiedy wyschnie przykladam serwetke, na nia papier do piecznienia i przeprasowuje srednio rozgrzanym zelazkiem... jest IDEALNIE przyklejona, zero pomarszczen i szybciutko :) reszta jak u Ciebie... nadmiar serwetki usuwam papierem sciernym i lakieruje. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tą metodę też znam, uzywam jej do transferow, serwetki lepiej wg mnie wychodza jak je recznie rozmrasowuje, pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Mam pytanie- nakładam klej, który lekko wyschnie i przyklejam serwetkę. Czy potem już nie używam kleju na wierzchu serwetki tylko po całkowitym wyschnięciu lakier?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już nie używam kleju tylko nakładam przeważnie 3 - 4 warstwy lakieru, natomiast jeśli jest potrzeba to jeszcze te warstwy szlifuję papierem, żeby uzyskać idealną gładkość. Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. czekam az klej wyschnie calkowicie i dopiero przyklejam serwetke metoda na zelazko a pozniej tylko lakieruje pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy lakier, który stosujesz nie powoduje przyklejania się podkładek do kubków? Szukam lakieru, który będzie ok, bo wszystko co do tej pory stosowałam niestety przywiera...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Używam lakieru ekologicznego Vidaron, czasami (gdy kubek jest bardzo gorący i się coś rozleje) przykleja się do podkładek, ale nie zawsze, nie ma na to reguły. Natomiast jakotakiego lakieru, który nigdy się nie przykleja nie znam...

   Usuń
 9. no właśnie. ja stosowałam już dwóch rodzajów lakieru: akrylowy w spray i poliuretanowy do drewna. oba nie spełniły moich oczekiwań. pod gorącym kubkiem przyklejają się. chciałabym żeby moje podkładki miały zastosowanie praktyczne.

  OdpowiedzUsuń